piątek, 6 grudnia 2019

Na Ratunek Ziemi

 Na Ratunek Ziemi - Obrazek 1

Nie zawsze pamiętamy, że Ziemia to nasz dom. O dom należy dbać.
Śmieci nas zasypują – krzyczą młodzi ludzie na całym świecie. Nie jest im obojętne, gdzie będą mieszkać przyszłe pokolenia.
Nam też nie jest obojętne- mówią uczniowie klasy VII b naszej szkoły.
Młodzież postanowiła zorganizować happening przypominający o konieczności segregacji odpadów.
Na korytarzach szkoły stoją kolorowe pojemniki przeznaczone do wyrzucania papieru, plastiku, szkła oraz śmieci zmieszanych. W formie zabawy i z humorem, młodzież przypomniała wszystkim , aby papier, buteleczki i karteczki trafiły na swoje miejsce. Myślę, że przekonaliśmy Was , że każdy z nas może coś zrobić dla naszego domu- Ziemi.

wtorek, 19 listopada 2019

Z kobiecej szafy


Znalezione obrazy dla zapytania z kobiecej szafyZ kobiecej szafy… historia szpilek
Pierwsze szpilki pojawiły się w latach 20. XX wieku,
choć bardzo popularne stały się w latach 50. tego stulecia. Moda na nie przeminęła w połowie lat 60., ale powróciła pod koniec lat 80.
Szpilki uchodzą za najbardziej estetyczne pantofle damskie – wysoki obcas wysmukla kostkę i uwydatnia łydkę, a szpiczaste zakończenie noska czyni stopę optycznie węższą. Z kolei z medycznego punktu widzenia szpilki mogą powodować problemy: ich częste noszenie może prowadzić do powstania halluksów i wykrzywienia palców u nóg, a brak stabilności podczas chodzenia i możliwość uwięźnięcia obcasa w szparach podłoża – do częstszych upadków czy skręceń.
Klasyczne szpilki miały metalowe zakończenie obcasa, co w połączeniu z małą powierzchnią styku z podłożem, a więc i dużym naciskiem jednostkowym, niejednokrotnie prowadziło do niszczenia podłóg.
Mimo to kobiety w różnym wieku nadal chętnie je noszą.

                                                                                      K.F. 6c

piątek, 1 listopada 2019

Klasowe wynalazki

https://cloud6u.edupage.org/cloud?z%3AMlTV%2BS1tkAugmV7usEd5sqRr80LAwgDd3ZupXOKm%2FdetMi%2B6hIJ9rQux%2FTnuLQ1E 
Po omówieniu obowiązkowej lektury „Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” uczniowie klasy 6a i  6c musieli zmierzyć się z nietypowym zadaniem domowym.
Polegało ono na zrobieniu ciekawego, łatwego w obsłudze i wykonanego z ekologicznych materiałów wynalazku.
Poszczególne grupy prześcigały się w wymyślaniu kreatywnych projektów.  Ich dzieła to m.in.: „Kinoinator 3000”, „Podlewaczka 1,2,3,4,5”, „Ultrafilmowicz”, „E-projektor 3000”, „Ostrzegawka”,Automat do pieniędzy” czy „Puf-puf maszyna”.
Zwycięski projekt w klasie 6a to: „Hełm do picia 3000”,  a w kl. 6c „Kinoinator 3000”.

O historii inaczej...

https://cloud5u.edupage.org/cloud?z%3AZfsiNuMmWfi8ZUu8fLd7PCoWt9onVIS6GvRtQXOhsm%2FoGdq1XgqDZadAglKwW9Nf




Uczniowie klasy IV oraz klas V uczestniczyli w lekcjach historii, które odbyły się w scenerii międzyrzeckiego zamku ( Rycerz i jego zbroja) oraz muzeum ( Co się robi z gliny?)
Co im się podobało?

Dużo dowiedziałam się o życiu rycerza.
                                                                        Paulina

Na zamku podobała mi się sala tortur. Mogliśmy robić ciekawe rzeczy z gliny.

                                                                       Szymon

Zajęcia z rycerzem, lepienie z  gliny. Bardzo podobała mi się zbroja. Było wspaniale.

                                                                            Zosia

Najbardziej podobał mi się zamek, a w nim sala tortur.

                                                                           Oliwia

Podobało mi się lepienie z gliny i jak rycerz opowiadał o karach w średniowieczu.

                                                                        Jakub

Hala sportowa w Pszczewie


Cześć i czołem!
 https://cloud5u.edupage.org/cloud?z%3AScH%2F8VhPx4OLBCMQ77mWSWYfF6AY6X%2FFK9jBVs%2Bcnby0Lsit5BUoemnLCGiYkjkm
Chciałabym Wam przedstawić kilka informacji  o nowej hali znajdującej się na terenie naszej szkoły. Obiekt został oficjalnie oddany  5 października 2019r.
Gdyby ktoś był ciekaw, kto się tą halą opiekuje, to jest nią p. Joanna Banachowicz.
Hala jak to hala,  znajduje się w niej  obszar, gdzie możemy kopać piłkę, wykonywać ćwiczenia, biegać. Ale oprócz tego, mamy możliwość:
-ćwiczenia na siłowni ( uczniowie  mogą w pełni korzystać ze wszystkich urządzeń, ale tylko pod opieką osoby dorosłej),
-ćwiczenia w sali fitness, również pod opieką wyznaczonej do tego osoby.
W środku hali sportowej znajdują się m.in.:
- szatnie damskie oraz męskie (cieszę się, że nie będzie problemu z siedzeniem na podłodze w szatni, ponieważ taki istniał, gdy użytkowaliśmy starą halę),
-prysznice,  z których będziemy mogli śmiało korzystać,
-trybuny, gdzie będziemy mogli usiąść i oglądać turnieje, które będą się odbywać w przyszłości na hali, wspomniana sala fitness i siłownia.
Jeżeli chodzi o inne udogodnienia, to muszę przyznać, iż dobrym pomysłem było zamontowanie tablicy, która pokazuje wyniki rozgrywek. Jest to duży plus i ułatwienie.
Pewnie jesteście ciekawi, czy w hali znajdują się zakątki, które są niedostępne dla uczniów i innych korzystających. Otóż tak,  są tam  specjalne pomieszczenia, np.  miejsce  z wentylatorami oraz kotłownia.
Jak dowiem się czegoś więcej, to Was poinformuję…J
Trzymajcie się!
                                                                                                                             Helena Piotrowska, 6c

wtorek, 22 października 2019

Pola nadziei

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Pszczewie po raz kolejny wzięli udział w charytatywnej akcji pod nazwą „Pola nadziei”. W dniach od 30 września do 11 października 2019 roku szkolni wolontariusze sprzedawali podczas przerw międzylekcyjnych w holu szkoły cebulki żonkili, które posadzone tej jesieni zakwitną w pierwszych miesiącach przyszłorocznej wiosny. Głównym celem tej akcji jest zbieranie środków finansowych na potrzeby działalności hospicjum św. Kamila w Gorzowie Wlkp., by spełniać ono mogło swoją misję niosąc pomoc i wsparcie dla ludzi chorych na chorobę nowotworową i ich rodzin. W szkole rozprowadzono 362 cebulki kwiatowe, z których uzyskano kwotę 543 zł. Wszystkim, którzy włączyli się w pomoc chorym bardzo dziękujemy.

Małgorzata Schubert – opiekun szkolnego wolontariatu

wtorek, 8 października 2019

Szkoła muzyczna - Mój przepis na zycie


Szkoła Muzyczna – mój przepis na życie

 


 Znalezione obrazy dla zapytania fortepian
    Witajcie drodzy Uczniowie – starsi i młodsi. Jestem uczennicą klasy 7b i mam na imię Hania. Oprócz tego, że chodzę do naszej szkoły, popołudniami uczęszczam do Szkoły Muzycznej I st. w Międzyrzeczu. To właśnie o niej chciałabym opowiedzieć oraz udzielić odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań przez osoby, które chciałyby zacząć tam naukę.
     Aktualnie jestem w VI klasie co oznacza, że jest to mój ostatni rok w szkole muzycznej. Na początku wymienię zajęcia, na które obowiązkowo muszę uczęszczać: instrument główny ( w moim przypadku jest to fortepian), audycje muzyczne, kształcenie słuchu i chór – tak, niestety chór też jest obowiązkowy. Dla osób, które lubią, a przede wszystkim umieją śpiewać nie będzie to nic złego, lecz dla mnie jest to coś okropnego. Jednak inne przedmioty bardzo lubię. Szczególnie grę na fortepianie.
Każdy nowy uczeń na początku swojej przygody z muzyką wybiera sobie instrument, na którym chciałby grać. Są to min. fortepian, gitara, skrzypce, saksofon, akordeon, flet poprzeczny i wiolonczela. Myślę więc, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przy grze na instrumencie nie jest zawsze tak kolorowo, jak może się wydawać. Na niektóre utwory trzeba poświęcić dużo czasu, czasem nawet kilka godzin, aby wychodził. Jest to jednak wielka satysfakcja, jeśli po ciężkiej pracy utwór pięknie brzmi.
Podczas tych sześciu lat w szkole muzycznej nauczyłam się, aby nigdy się nie poddawać i dążyć do wyznaczonego celu, co zawdzięczam także swoim rodzicom, którzy przy każdym moim załamaniu mnie wspierają.
Jeżeli więc macie chęci oraz czas, bardzo Was zachęcam do zapisania się do szkoły muzycznej. Jeżeli macie 12 lat lub więcej, możliwe jest zapisanie się na cykl 4-letni. Polega on na tym, że cały materiał realizuje się nie w sześć lat, lecz w cztery. Mimo tego, że szkoła muzyczna i szkoła podstawowa to dwa inne światy, to w niektórych kwestiach są podobne. Są oceny, zadania domowe i klasy oraz oczywiście nauczyciele, bez których szkoła nie mogłaby funkcjonować.
       Dziękuję Wam bardzo za przeczytanie tego artykuły. Jeżeli macie więcej pytań chętnie na nie odpowiem.
Hania 7 b

czwartek, 3 października 2019

Harcerskim okiem

Harcerskim okiem

Znalezione obrazy dla zapytania harcerstwo            W Pszczewie od wielu lat działa 19 drużyna harcerska „Wataha”, dzieląca się na dwa zastępy – „ Żyrafencje” i „ Zwei”. Drużynowym jest Marcin Kubisiak, przyboczną Jagoda Sankiewicz, zastępowymi: Kinga Starzak i Jagoda Opala, a podzastępowymi: Marlena Cyranik wraz z Malwiną Jaskułą. Nasza drużyna często jeździ na ciekawe rajdy i zloty, a jeszcze częściej na nich wygrywa. Ostatnie sukcesy to: I miejsce na rajdzie „Ognistym szlakiem”, II miejsce na festiwalu piosenki harcerskiej „Siorba 2019”.
         
Dzięki harcerstwu możemy rozwijać swoje umiejętności w wielu dziedzinach i dowiadywać się nowych rzeczy. Serdecznie zachęcamy Was do wstąpienia w nasze szeregi.

Zapraszamy na instagrama
@zhp_lubuska
@19dhwataha
Marlena Cyranik, VIIIc






Świąteczne spotkanie

  Święta Bożego Narodzenia to najbardziej wyjątkowy czas w naszej tradycji. Święta, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem i ...